2024 Endorsements

Primary Election: June 11, 2024

Early Voting: May 25- June 7

PLAN Action Endorsements

US Congress

Steven Horsford for Nevada Congressional District 4

 

Education

Tricia Braxton for State Board Of Education District 1

Danielle Ford for State Board of Education District 3

Eileen Eady for CCSD Trustee District B

Tameka Henry CCSD Trustee District C

Kamilah Bywaters for CCSD Trustee District E

Beth Smith for Washoe School Board District D

Alex Woodley for Washoe School Board District E

Nathaniel Phillips for Washoe School Board District G, At Large

City Council

Lilith Baran for Reno City Council Ward 1

Miguel Martinez for Reno City Council Ward 3

Tara Webster for Reno City Council Ward 5

Joe Rodriguez for Sparks City Council Ward 5

Robert Taylor for North Las Vegas City Council Ward 2

Richard J. Cherchio for North Las Vegas City Council Ward 4

Brian Knudsen for Las Vegas City Council Ward 1

Shondra Summers-Armstrong for Las Vegas City Council Ward 5

 

County Commission

Alexis Hill for Washoe County Commission District 1

Michael Naft for Clark County Commission District A

Marilyn Kirkpatrick for Clark County Commission District B

Will McCurdy for Clark County Commission District D

 

Judicial

Jonathan Cooper for North Las Vegas Justice Court, Department 1

Jennifer Richards for Reno Justice Court, Department 1

Rae Canady for Las Vegas Municipal Court Judge, Department 5

State Senate

Dina Neal for State Senate District 4

Nicole Cannizarro for State Senate District 6

Roberta Lange for State Senate District 7

Dallas Harris for State Senate District 11

Angie Taylor for State Senate District 15

State Assembly

Daniele Monroe-Moreno for State Assembly 1

Ron Nelsen for State Assembly District 2

Ryan Hampton for State Assembly 4

Brittney Miller for State Assembly District 5

Jovan Jackson for State Assembly District 6

Duy Nguyen for State Assembly District 8

Val Thomason for State Assembly District 10

Cinthia Moore for State Assembly District 11

Max Carter for State Assembly District 12

Erica Mosca for State Assembly District 14

Howard Watts III for State Assembly District 15

Cecelia Gonzalez for State Assembly District 16

Linda Hunt for State Assembly District 17

Chauntille Roberts for State Assembly District 17

Venicia Considine for State Assembly 18

David Orentlicher for State Assembly 20

Erica Roth for State Assembly District 24

Selena La Rue Hatch for Assembly District 25

Heather Goulding for State Assembly District 27

Reuben D’Silva for State Assembly 28

Natha Anderson for State Assembly District 30

Hanadi Nadeem for State Assembly District 34

Sharifa Wahab for State Assembly District 35

Marlene Drake for State Assembly 36

Shea Bauckus for State Assembly 37

Sandra Jauregui for State Assembly 41

Tracy Brown-May for State Assembly District 42